ROBOFriend

Numele organizației/ unității de învățământ/ grupului de inițiativă care aplică: Asociația Profesorilor și Elevilor din Liceul Letea [APELL] Proiectul RoboFriend isi propune sa starneasca interesul elevilor pentru stiinte si tehnologie. Clubul va oferi elevilor activitati de invatare valoroase, prin experiente practice, pentru categorii de varsta specifice. Elevii vor fi ghidati si ajutati sa rezolve diverse probleme prin gandire creativa, logica si munca in echipa, asimiland cunostinte noi si dezvoltand abilitati de viata esentiale. Astfel, procesul de invatare devine distractiv, iar joaca se transforma in asimilarea de noi cunostiinte. Vom descoperi impreuna elementele de stiinta si tehnologie intr-un mod distractiv si practic, dar in acelasi timp vom lmcuraja increderea de sine precum si abilitati de viata esentiale. Astfel, procesul de invatare devine distractiv, iar joaca se transforma in asimilarea de noi cunostiinte. Dorim sa derulăm proiectul pentru a implica un grup de 20 de elevi de la Colegiul Tehnic Dumiru Mangeron, cu vârsta între 15 și 19 ani, elevi de liceu și școala profesională, domeniul tehnic. Nevoia pentru interdisciplinaritate, interconectivitate este din ce în ce mai mare. Piața locurilor de muncă va căuta indivizi independenți, capabili nu doar să identifice din timp problemele, ci și să aibă o abordare holistică în rezolvarea lor. Educația STEAM vine cu soluții, trebuie doar să o integrăm în programul tinerilor. Elevii implicati in proiect sunt elevi care provin din familii cu posibilități materiale reduse, dar cu nivel de inteligență ridicat; unii dintre elevi - din motive care nu depind de ei - nu au posibilitatea să învețe in licee unde se preda programare; prin participarea la activitățile clubului RoboFRIEND vor avea șansa să învețe noțiuni de programare și să-și satisfacă pofta de cunoaștere în STEM.

Cursa copiilor
1Tudor Andrei Andriciuc