Luminează viata nevăzătorilor

Descriere proiect:

Susţine
Scopul final 25,000 RON 4,805 RON
Nevoia/problema căreia îi răspunde proiectul:
Traind intr-o societate care uneori este oarba la nevoile pe care aceste persoane le traverseaza, PhysioKinesis-Recuperare Medicala, in colaborare cu Asociatia Nevazatorilor Bacau, lupta sa le redea sentimentul de normalitate si sa le ofere demnitatea de a fi reconsiderati si integrati in comunitate. Mai puțin de 10 la sută dintre persoanele nevăzătoare sau slab văzătoare sunt angajate în câmpul muncii, iar cand vine vorba de meseria de maseuri, nevazatorii sunt considerati a fi cei mai buni profesionisti. Ceea ce ii impiedica insa pe acestia sa imbratiseze o asemenea meserie este in primul rand numar redus de centre destinate pregatirii acestora, dar si costurile pe care le implica finalizarea lor. Astfel, PhysioKinesis va aduce pentru nevazatorii din Bacau un curs intensiv la ei "acasa" prin care 10 persoane nevazatoare vor beneficia gratuit, dupa finalizarea cursului, de atestatul de tehnician meseur. Vor primi o meserie care sa le lumineze viata! Acestora li se vor oferi si posibilitati de angajare dupa obtinerea certificatului, vor fi indrumati si sustinuti pentru a-si putea gasi un loc in care prin ceea ce vor face sa daruiasca si ei lumina!
Durata proiectului:
1 an
Rezultate:
-participarea gratuita a unui numar de 10 nevazatori la cursul intensiv de tehnician maseur, special conceput pentru acestia -nevazatorii vor avea o meserie si vor fi indrumati si sustinuti pentru a-si gasi un loc de munca, fiind astfel integrati in comunitate
Bugetul necesar pentru implementarea proiectului:
Date de contact a persoanei de legătură:
Maria Marchis - 0749032939, 0744541501, maria.marchis1998@yahoo.com
Link:
Numele campaniei de fundraising:
Luminează viata nevăzătorilor
Obiectiv financiar campanie:
Activitati campanie